חייג עכשיו: 052-6415354

חשיבות הארקה

מערכת ההארקה היא אחת השיטות החשובות והחיוניות להגנה על האדם מפני ההתחשמלות, ייצוב מערכת החשמל כן גם הגנה על ציוד אלקטרוני רגיש. ההארקה היא חיבור בין מכשירי החשמל לבין האדמה אשר מאפשר שחרור של מטען חשמלי עודף ממערכת החשמל לאדמה במקרה וישנה תקלה באחד המכשירים.

סוגי הארקות

  • הארקת שיטה– הרעיון מאחורי שיטה זו הוא הקטנת הזרם חשמלי אשר יכול להיות קטלני לאדם לרמה שאינה מסוכנת, או ניתוקו במהרה על מנת שלא יגרם נזק לאדם המתחשמל.

    כאן מתבצע חיבור של מוליכי האפס של שנאי החלוקה והגנרטורים בתחנות כוח לאלקטרודות הארקה באדמה.

  • הארקת הגנה בשיטה זו מבוצע חיבור בין כל מכשיר חשמלי בעל ציפוי מתכתי למוליך אדמה אשר מחובר לגוף מתכתי הנמצא באדמה, כגון צנרת העשויה ממתכת. שיטה זו הייתה נפוצה בארץ עד שנות ה 80.
  • הארקת יסוד מתארת חיבור של מוליך הארקה ליסודות המבנה (חלקי המתכת העיקריים בבניין- הברזלים בקירות וביסודות המבנה). כיוון שהבטון בעל התנגדות נמוכה יחסית, הוא מהווה חיבור נוסף בין האדמה למוליך ההארקה.
  • הארקת אפס- בשיטה זו מתבצע איפוס הפוטנציאל החשמלי של החלקים המתכתיים במכשיר החשמלי, כך כאשר מופיעה תקלה במכשיר זורם זרם קצר מהמוליך דרך הגוף המתכתי למוליך הארקה ומוליך האפס וגורם להפעלת אמצעי בטיחות וניתוק של המתח כך שלא יעלה לרמה מסוכנת. שיטה זו נחשבת כשיטת ההארקה המתקדמת ביותר להגנה מפני התחשמלות.

בדיקת תקינות הארקה ראשית

על פי חוק יש לבצע בדיקת הארקה אחת ל-10 שנים, ובבתים ישנים אחת ל-5 שנים מחשש לבלאי בחיבורי מערכת ההארקה. במעבר לדירה חדשה או שכורה, כמו גם במבנים תעשייתיים, חשוב לפנות לחשמלאי מומחה לבדיקת תקינות ההארקה. בעת עבודות שיפוץ ואינסטלציה (כמו בהחלפת צנרת המים ממתכת לפלסטיק) במרחב הבייתי או התעשייתי חשוב מאוד לוודא כי ההארקה לא תנותק, או לכל היותר תישאר מחוברת בסיום העבודות.

חשוב לציין כי אין סימנים מקדימים היכולים לרמוז על בעיה בהארקה, כך שבמידה ומקבלים זרם ממכשירי חשמל שעד כה פעלו בצורה תקינה, יש להזמין חשמלאי מוסמך באופן מיידי לבדוק את מערכת החשמל. 

זכרו, בעיה בהארקה עלולה לסכן חיים!

    קידום אתרים בגוגל קידום אתרים בגוגל