חייג עכשיו: 052-6415354

מפסק פחת 

מהו ממסר פחת?

ממסר/מפסק הפחת, מפסק דלף או מפסק מגן הם שמות שונים לאחד הרכיבים החשובים ביותר בלוח החשמל ותפקידו בשיפור רמת ההגנה בפני התחשמלות או שריפה במתקן החשמלי. כמות הזרם החשמלי אשר נכנסת לממסר הפחת צריכה להיות שווה לכמות היוצאת, ברגע שקיים הפרש בין כמות הזרם הנכנסת לזו היוצאת, תפקידו של הממסר לנתק את מערכת החשמל באופן מיידי על מנת למזער את משך ההתחשמלות. על גבי מפסק הפחת ממוקם כפתור המנתק את החשמל ומשמש לצורך בדיקת תקינות המפסק. כל פעולה מלבד לחיצה על אותו כפתור מחייבת חשמלאי מוסמך.

חשוב לציין כי ניתוקים אוטומטיים אינם תמיד רצויים ועלולים לגרום לנזק בעת בניתוק מכונות תעשייתיות אשר יגרמו להפסד שעות ייצור בתעשייה וסיכון חיי אדם עקב ניתוקים במכשור רפואי בבתי חולים.

סוגי מפסקי פחת

  • דגם A עפ"י חוק מאושר ומומלץ למתקנים ביתיים ותעשייתיים. ממסר זה יכול למנוע התחשמלות, שריפה ואפילו מוות. דגם זה רגיש לסוגים שונים של זרמי תקלות.
  • דגם AC אסור לשימוש במתקנים ביתיים כיוון שאינו מזהה התחשמלות שמקורה במכשירים אלקטרוניים.
  • דגם B מיועד למתקני חשמל בעלי זרם ישר בלבד, חל איסור על השימוש בו עבור מתקני חשמל בבתי מגורים.
  • דגם super immunized S– דגם זה בעל תכונותיו של מפסק A, אך בעל שדרוגים אשר מאפשרים עמידות בפני ניתוקים לא רצויים שנובעים מזליגת זרם רגעית ולא מסוכנת בתדרים גבוהים.

על פי חוק בכל ארון חייב להיות מותקן מפסק זרם ראשי. מפסק זה מאפשר ניתוק של הזנת החשמל ללוח החשמל. מפסק פחת יכול לשמש כמפסק ראשי בלוח בתנאי שבמעלה האספקה מותקנת הגנה מתאימה בפני זרם יתר. זכרו כי  מטרתם של מפסקים אלו היא הגנה מפני התחשמלות כתוצאה מפגם במכשיר חשמלי או שימוש לא זהיר במכשיר עצמו, ועל כן ישנו צורך להתאים את ממסר הפחת לצרכים שלכם, בין אם לצריכה ביתית או תעשייתית.

    קידום אתרים בגוגל קידום אתרים בגוגל